Jeśli chodzi o kamery na naszych drogach, kierowcy z niewiadomych względów myślą, że mogą w łatwy sposób uniknąć odpowiedzialności za takie wykroczenia jak przekroczenie prędkości, przejazd na czerwonym świetle oraz wiele innych.
Jednym z wielu mitów jet ten mowiący o tym, że zmiana pasa ruchu spowoduje uniknięcie zarejestrowania przekroczenia prędkości (tudzież stałej lub odcinkowej). Nie jest to do końca prawdą, gdyż kamery są w większości ustawione w taki sposób, aby uwzględniać przesunięcie pasa ruchu.
Nie jest również prawdą to, że jeden typ kamery może być odpowiedzialnym za kontrolowanie konkretnego typu przewinienia – jazda pasem ruchu tylko dla autobusów, przejazd na czerwonym świetle, parkowanie itp. Dotyczy to m.in. kamer typu VECTOR.
Podczas gdy różne kraje różnie podchodzą do dokumentowania przekroczeń drogowych, tak jeśli chodzi o Wielką Brytanię, w celu uniknięcia zażenowania kierowcy, zdjęcie z popełnionego wykroczenia jest udostępniane dopiero za jego zgodą.
Niektóre z kamer umieszczonych na naszych drogach lub autostradach mogą przechowywać do 100 tys. zdjęć, poza tym, że są one w stanie przesyłać do centrali zdjęcia na bieżąco. Oznacza to, że zwykle po wykroczeniu jest już za późno na jakiekolwiek działania mające na celu usunięcie dowodów.
Kierowcy myślący, że jedna kamera nie może monitorować więcej niż 2–4 pasy powinni zmienić swoje myślenie. Za przykład może posłużyć Hadecs 3, kamera będąca w stanie monitorować nawet do 5 pasów ruchu jednocześnie.
Pomimo że np. kamery Gatso będące bardzo popularne w środowisku miejskim mogą nie posiadać w sobie jednostek robiących zdjęcia a jedynie flash, to prowadząc pojazd, ciężko jest to zauważyć. Nie można też wykluczyć, że nie złapie nas inna „działająca” kamera czy też pojazd Policji znajdujący się w bliskiej od nas odległości.
To tylko niektóre z faktów dotyczących kamer drogowych, które chyba w dosyć dobitny sposób obrazują zaawansowanie technologii monitorującej nasze zachowanie na drodze. Jak złe by się to nie wydawało, kamery w większości przypadków mają za zadanie polepszyć bezpieczeństwo na drogach i uniknięcie wypadku, a to jak można się domyślić, jest w interesie każdego użytkownika drogi.