Zima to bez wątpienia najtrudniejszy czas w roku dla kierowców. Ze statystyk dostarczonych przez niemiecki automobilklub ADAC wynika, że prawdopodobieństwo wypadku w miesiącach od grudnia do marca wzrasta nawet sześciokrotnie w porównaniu z latem. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jak bezpiecznie jeździć zimą.
Przygotowanie auta na zimę
Chcąc myśleć o bezpiecznej jeździe zimą, najpierw należy do niej solidnie przygotować swoje auto.
Zaniedbanie przynajmniej podstawowych zasad w tym temacie, to proszenie się o wypadek, gdyż szansa na jego wystąpienie wraz ze spadkiem temperatury znacznie wzrasta.
Podstawową kwestią jest wymiana opon na zimowe – o ile w Polsce nikt nie powinien mieć wątpliwości co do słuszności tego zabiegu, o tyle w Wielkiej Brytanii można podważyć jego racjonalność.
Jeśli bowiem opady śniegu ograniczają się do kilku dni w roku i są dość łagodne, a temperatury rzadko spadają poniżej zera, wymiana opon na zimowe wcale nie jest oczywista.
Aby móc czuć się pewnie i bezpiecznie niezależnie od warunków, wydaje się, że jednak warto w nią zainwestować, bo mimo wszystko Wielka Brytania nie jest wolna od srogich zim.
Dość oczywista jest także wymiana gumowych piór lub całych wycieraczek. Duża ilość wilgoci powoduje, że wycieraczki mają znacznie więcej pracy niż latem, dlatego powinny być gotowe na zimowe warunki.
Podobnie jak płyny eksploatacyjne (chłodniczy, hamulcowy, do spryskiwaczy), których poziom należy sprawdzić, a w razie potrzeby uzupełnić lub wymienić. Wilgoć gromadząca się wewnątrz auta powoduje z kolei parowanie szyb, czemu można zapobiec poprzez ich dokładne odtłuszczenie i umycie oraz wyczyszczenie lub wymianę filtra kabinowego.
Bezpieczna jazda zimą
Największym niebezpieczeństwem czyhającym na kierowców zimą jest z całą pewnością wysokie ryzyko wpadnięcia w poślizg.
Mając odpowiednie umiejętności, doświadczenie i wiedzę, można jednak sobie poradzić z tą wcale niełatwą sytuacją, jaką jest utrata przyczepności samochodu.
Podstawowa zasada podczas poślizgu mówi: żadnych gwałtownych ruchów. Nagłe hamowanie czy natychmiastowy ruch kierownicą mogą spowodować jeszcze większą utratę nad autem.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest niewpadanie w panikę i zachowanie spokoju, delikatnie wykonując każdy ruch. Pierwszą reakcją powinno być zdjęcie nogi z pedału gazu. Jeśli to nie pomoże w odzyskaniu kontroli nad pojazdem, konieczne będzie kontrowanie, czyli skręcenie kierownicy w tę stronę, w którą skierowany jest tył auta.
Aby nie dopuścić do utraty kontroli nad samochodem i zapobiec poślizgowi, należy zachować szczególną ostrożność na drodze i dostosować styl jazdy do zimowych warunków. Wyhamowanie do bezpiecznej prędkości i zredukowanie biegu przed zakrętem, unikanie szybkiego przyspieszania i wysokich obrotów silnika, delikatne operowanie kierownicą i pedałami, hamowanie silnikiem, zachowanie większego odstępu przed autami jadącymi z przodu – warto stosować się do tych porad, chcąc bezpiecznie jeździć zimą.