Zdarza się, że tak jak po zdaniu egzaminów w szkole zapominamy to czego się nauczyliśmy tak i po zdaniu egzaminu na prawo jazdy z czasem zdobywany takie czy inne nawyki w prowadzeniu czy to samochodu, motocykla czy innego pojazdu motorowego.

 Nawyki takie to chociażby zaprzestanie używania kierunkowskazów („przecież wiadomo gdzie jadę”), przekraczania podwójnej ciągłej, przekraczania prędkości („przez te kilka mil na godzinę więcej nic nic nikomu się nie stanie”) czy wiele innych.

Zakaz prowadzenia pojazdów może zostać na nas nałożony nie tylko gdy przekroczymy liczbę punktów karnych lecz również gdy będziemy prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu powyżej dozwolonego limitu.

Za co i ile?

To wszystko tyczy się dużej ilości kierowców w Anglii, nie tylko polaków lecz również i Brytyjczyków. Punkty karne mona dostać między innymi za (niepełna lista):

  • Prowadzenie lub zamiar prowadzenia pojazdu po zakazie przez sąd – 6 punktów karnych pozostających do 4 lat od ich zdobycia
  • prowadzenie auta z niesprawnymi hamulcami oraz innymi jego częściami mogącymi powodować niebezpieczeństwo na drodze – 3 punkty karne pozostające do 4 lat
  • niebezpieczne prowadzenie pojazdu (z uwzględnieniem obrażeń spowodowanych innym uczestnikom ruchu lub ich śmierci) – 3 – 11 punktów karnych pozostających na okres 4 lat
  • jazda po spożyciu alkoholu powyżej limitu (jak również odmowa poddania się testowi na poziom alkoholu) – 3 – 11 punktów, możliwa dyskwalifikacja na 12 miesięcy i grzywna do £5000 (Punkty zostają na 11 lat)
  • jazda bez ważnego ubezpieczenia (w tym pozwolenie prowadzenia swojego pojazdu osobie nie mającej ubezpieczenia) – od 6 punktów do dyskwalifikacji plus grzywna £200 – £5000
  • bezmyślna jazda – 3 – 9 punktów, które pozostają do 4 lat
  • wyścigi na autostradzie – 3 -11 punktów (na okres 4 lat od ich przyznania)
  • odmowa podania danych kierowcy, który spowodował wykroczenie – 6 punktów
  • przejazd przez przejście dla pieszych, gdy pieszy zasygnalizował chęć skorzystania z niego – 3 punkty
  • przekroczenie prędkości dla pojazdów dostawczych, osobowych i innych – 3 – 6 punktów karnych
  • nieprzestrzeganie znaków w tym linii podwójnej ciągłej, zawracania, obszaru w pobliżu szkół itp. – 3 punkty karne
  • kradzież pojazdu (auta, motocykla itp. ) – 3 – 11 punktów karnych pozostających na okres 4 lat

Zakaz prowadzenia pojazdówNowi kierowcy mają niestety mniejsze ulgi odnośnie liczby punktów karnych, które mogą zgromadzić na swoim prawie jazdy. Jeśli w przeciągu 2 lat od zdobycia prawa jazdy pojawi się na nim do 6 (sześciu) punktów to stracą oni prawo jazdy.

Mogą oni co prawda przystąpić ponownie do egzaminu lecz wiąże się to oczywiście z kosztami. Takie same zasady tyczą się nie tylko posiadaczy normalnego prawa jazdy lecz również tymczasowego (provisional driving licence).

Po takim zdaniu prawa jazdy liczba możliwych do zdobycia punktów wzrasta do 12 z tym, że jeśli tym razem zostanie przekroczona kierowca taki otrzyma zakaz prowadzenia pojazdu na okres 6-ciu miesięcy.

Kierowcy, którzy mają prawo od wielu lat gdy zdobędą na swoim koncie 12 punktów karnych w przeciągu trzech lat również będą skazani na utratę prawa jazdy a tym samym zakaz prowadzenia pojazdów.

W przypadku popełnienia przekroczenia należy dostarczyć Policji, instytucji przyznającej punkty karne (fixed penalty office FPO) lub sądowi swoje prawo jazdy w celu adnotacji o wykroczeniu drogowym.

Formy redukowania punktów na prawie jazdy

Na wstępie chcielibyśmy nadmienić iż nie za wszystkie wykroczenia możliwe jest zredukowanie punktów na prawie jazdy i prezentujemy tu tylko te, które wiemy że są możliwe.

Gdy zostaliśmy złapani na przekroczeniu prędkości do 10% + 9 mil na godzinę (speeding) aby nie dostać trzech punktów można udać się na kurs  (speed awareness course) jeśli Policja zaoferuje taką opcję. Nie można zredukować punktów jeśli pojawiły się już one na naszym koncie. Zdarzały się przypadki kiedy kurs taki był oferowany tym, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 10% lecz należy to do rzadkości. Należy także pamiętać iż kurs redukujący przekroczenie prędkości o 3 punkty można wziąć tylko raz w przeciągu trzech lat. Kurs taki (o ile zaoferowany) można wziąć posiadając także polskie prawo jazdy.

Gdyby kurs redukujący punkty został nam zaoferowany a mimo tego byśmy odwoływali się od decyzji przegrywając ją, podjęcie takiego kursu nie będzie już dla nas opcją.

Podczas takiego kursu należy aktywnie w nim uczestniczyć dając prowadzącym do zrozumienia, że jesteśmy świadomi swojego wykroczenia i czegoś z tego kursu się nauczyliśmy. W przeciwnym razie prowadzący mogą wysłać negatywną opinię do Policji, która może wszcząć postępowanie wobec nas a tym samym zakaz prowadzenia pojazdów zostanie utrzymany do czasu zlikwidowania wszystkich przeciwskazań.

Ponowne zdawanie prawa jazdy

Aby usunąć punkty z prawa jazdy po ich wygaśnięciu należy zwrócić się pisemnie o zmianę prawa jazdy. Dla samochodów i motocykli jest to forma D1, natomiast dla ciężarówek lub autobusów forma D2. Aktualne ceny opłat przy ubieganiu się o prawo jazdy dostępne są tutaj

Jeśli zostało nam zabrane prawo jazdy i mamy możliwość jego odzyskania poprzez zdawanie go jeszcze raz to powinniśmy skorzystać z takiej opcji. Procedura jego ponownego zdawania wygląda dokładnie tak jak dla nowych kierowców. Należy także pamiętać o konieczności sprawdzenia przez lekarza zdolności do prowadzenia pojazdów przez odzyskaniem prawa jazdy. Podczas takiego spotkania będziemy musieli wypełnić kwestionariusz odnośnie historii naszych chorób i ilości zażywanego alkoholu,  poddać się badaniom lekarskim w tym testom moczu i krwi.

Ponowne zdawanie prawa jazdy jest uzależnione (w szczególności przy prowadzeniu pod wpływem alkoholu) od tego czy zostaniemy zakwalifikowani jako kierowcy „wysokiego ryzyka” (High Risk  Offenders lub HRO w skrócie) czy nie. Jeśli nie jesteśmy we wspomnianej grupie DVLA wyśle Ci aplikację 56 dni przed wygaśnięciem zakazu prowadzenia pojazdów, która będziesz mógł wypełnić aby móc zdawać jeszcze raz prawo jazdy. W przypadku nie otrzymania takiej aplikacji należy samemu ją pobrać (wspomniane powyżej formy D1 lub D2), uzupełnić i wysłać.

Ważne jest aby ponownie nie popełnić wykroczenia w postaci prowadzenia po spożyciu alkoholu (powyżej limitu – limit opisany jest tutaj) w przeciągu 10 lat.

Źródło: www.gov.uk/penalty-points-endorsements/overview

                www.drinkaware.co.uk